Šajā tīmekļvietnē Jums ir iespējams:

  • Pārvietoties, izmantojot tikai tastatūru;
  • Tuvināt saturu 100%, 150% vai 200%;
  • Mainīt kontrastu;
  • Lielākajā daļā tīmekļvietnes izmantot ekrānlasītājus (ieskaitot JAWS, NVDA un VoiceOver jaunākās versijas);

Vairāk informācijas par piekļūstamību Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas vadlīnijās: https://pieklustamiba.varam.gov.lv/

Vispārīgu jautājumu gadījumā par piekļūstamību lūgums sazināties ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas ekspertu Ingaru Liepiņu, ingars.liepins@varam.gov.lv . Ja vēlaties noskaidrot par konkrētas tīmekļvietnes piekļūstamību, jāsazinās ar konkrēto iestādi. Savukārt, ja Jūs vēlaties sniegt ierosinājumus platformas uzlabošanā, tad jāraksta uz timeklvietnes@mk.gov.lv.

Turpmāk ir detalizēti raksturots, kā lietotāji tīmekļvietni var izmantot ērtāk un efektīvāk ar dažādiem pārlūka operētājsistēmā un tīmekļvietnē iestrādātiem rīkiem.


 

Pārvietošanās vietnē ar tastatūru


Šī tīmekļvietne ļauj lietotājiem pārvietoties, izmantojot tikai tastatūru. Pārvietoties pa tīmekļvietni iespējams, nospiežot tabulācijas taustiņu "Tab", kas visbiežāk atrodas tastatūras kreisajā pusē. Katra taustiņa nospiešanas reize pārvieto kursoru uz lapas nākamo elementu, piemēram, saitēm uz citām lapām vai lapai būtiskām pogām. Reizē nospiežot taustiņus “Shift” un “Tab”, kursors tiek pārvietots uz iepriekšējo elementu. Fokusēto elementu izceļ krāsas maiņa un tas izskatās kā ierāmēts lodziņš. Lai aktivizētu šo elementu (t.i., "noklikšķinātu uz tā"), nospiediet taustiņu "Enter".

Pirmais elements, kas ir pieejams, pārvietojoties ar tastatūru, ir īsceļš uz lapas galveno saturu – šo Jūs variet izmantot, lai izlaistu navigācijas elementus, un uzreiz nokļūtu pie katras lapas satura, kas īpaši ērti ir ekrānlasītāju lietotājiem.

 

Burtu izmērs


Ir trīs galvenie tīmekļvietnes tuvināšanas veidi:

 

1. Tīmekļvietnē iestrādātie burtu (teksta) izmēri


Šajā tīmekļvietnē ir iestrādāti trīs dažādi burtu (teksta) izmēri, kurus Jūs varat izvēlēties, atzīmējot tos šeit vai tīmekļvietnes augšējā labajā stūrī sadaļā “Iestatījumi”. Izvēloties kādu no burtu izmēriem, viss tīmekļvietnes saturs tiek palielināts attiecīgajā izmērā.

Lai izslēgtu pietuvinājumu, sadaļā ‘Iestatījumi’ spiediet pogu ‘Atsvaidzināt’.

Mainīt fonta lielumu:

  • 100%
  • 150%
  • 200%

 

2. Pārlūkprogrammā iebūvētās iespējas


Visas populārās pārlūkprogrammas ļauj tuvināt un attālināt jeb samazināt attēloto saturu. Lai tuvinātu, vienlaikus jānospiež “Ctrl” un "+" taustiņus uz tastatūras, lai samazinātu “Ctrl” un "-". Alternatīvs variants ir turēt nospiestu “Ctrl” taustiņu un ritināt uz augšu vai uz leju ar peles rullīti.

 

3. Operētājsistēmas iebūvētās iespējas


Operētājsistēmā Windows 10 un Windows 7 ir palielinātājs - programma, kas ļauj tuvināt. Nospiediet izvēlni "Sākt" un ierakstiet "Lupa" ("Start" > "Magnifier") un nospiediet taustiņu Enter. Parādās mazs pārklājošs logs, kuru var pārvietot ar peli un tuvināt visu tajā esošo saturu dažādos attālumos.

Apple datoros dodieties uz izvēlni “Apple” > Sistēmas preferences > Pieejamība (vai Universālā piekļuve) > “Tālummaiņa” (Apple menu > System Preferences > Accessibility (or Universal Access) > Zoom).

Operētājsistēmā Windows XP dodieties uz “Sākt” > Visas programmas > Piederumi > Pieejamība > Lupas (Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier).


 

Kontrasta maiņa


Šī tīmekļvietne ļauj lietotājiem iegūt lielāku teksta kontrastu, mainot satura krāsas. Tīmekļvietnes kontrastu iespējams nomainīt trīs dažādās kombinācijās:

  1. balts teksts uz melna fona,
  2. melns teksts uz dzeltena fona,
  3. dzeltens teksts uz melna fona.

Lai mainītu kontrastu, Jūs varat izvēlēties vajadzīgo šeit vai tīmekļvietnes augšējā labajā stūrī sadaļā “Iestatījumi”.

Lai izslēgtu kontrasta režīmu, sadaļā ‘Iestatījumi’ spiediet pogu ‘Atsvaidzināt’.Ekrānlasītāja izmantošana


Ekrānlasītājs ir programmatūra, kas mēģina noteikt un interpretēt to, kas tiek attēlots ekrānā. Pēc tam šī interpretācija tiek atkārtota lietotājam audio formā vai ar Braila displeja palīdzību.

Šīs vietnes saturs ir izveidots saskaņā ar ekrānlasītāja tehniskajiem standartiem. Piemēram, attēliem ir “alt” teksti (attēla satura tekstuāls apraksts), savukārt pogas, saturs un citi praktiski lapas elementi ir novietoti un sakārtoti tā, lai ekrāna lasītāja lasāmās informācijas secība būtu loģiska un viegli izpildāma.

Populāru ekrāna lasītāju izvēle: